Essz krdsek fldrajzbl a 10. vfolyam szmra
I. Magyarorszg a rendszervlts utn
- politikai viszonyok
(a rendszervlts 1989-90-ben zajldott le) A demokrcia sznpadi kellkei megvannak (tbbprti parlament, titkos ltalnos vlasztjog, stb.), de Magyarorszg klpolitikjt a nemzetkzi pnzgyi krk diktljk. Lsd: klnbz megszort csomagok. A magyar trsadalom kb. 1/3-a semmilyen rdekrvnyest kpessggel nem rendelkezik..
- gazdasgi viszonyok
A rendszervlts sorn az llami vagyon nagy rszt privatizltk, ami gyans krlmnyek kztt trtnt: a hatalomhoz kzel lvk ron alul jutottak hozz ezekhez. (1990-2006 kztt az llami vagyon 150 millird $ -rl 25 millird $ -ra cskkent. A magyar gazdasgot tulajdonkppen kb. 2 tucat TNC termelse jelenti (bankok, biztostk ,kereskedelmi lncok, ipari cgek). Az orszgban termelt profit majd~ 90%-t k viszik ki az orszgbl: vente 3500 millird Ft. A tbbi 10%-on a 600 ezer magyar cg osztozik. A magyar llam fleg a TNC –ket tmogatja a magyar vllalkozsokkal szemben: Hangkook dl-koreai gumigyrt cg kb. 15 $ tmogatst kapott a magyar llamtl, annyit, mint a magyar cgek egytt.1990 ta a TNC –k ltal befizetett ad szzalkos arnya 1/3 –ra cskkent.
1990-2005 kztt a TNC –k profitja tlagosan 20 % -kal ntt GDP 3% -kal.
llamhztartsi bevtelek 13% -a szrmazik TNC –k.
A knyszerprivatizci keretben a jl men TSz –eket is sztvertk, ezzel hatalmas szellemi s anyagi rtk ment veszendbe.
- trsadalmi viszonyok
A frfiak halandsgi mutati a ’30 –as vek szintjre estek vissza: a frfi keresk 40% -a nem li meg nyugdjkorhatrt. A trsadalom 80% -a rosszabbul l mint a ’70 –es vek kzepn. A lakossg egszsgi mutati a ’60 –as vek szintjn vannak. 2008 –ra az 1 fre es relbr ’78 –as szintre esik vissza. Egy tlagos magyar keres ugyanazrt a munkrt 1/5 annyi pnzt kap egy osztrk kereshz kpest. A lakossg kizskmnyoltsgi mutatja az ’50 –es vek szintjhez kpest hromszorosra ntt.
II. Magyarorszg az EU –ban
ltalnos megllaptsok
Az EU nem egy jtkonysgi szerv, hanem egy gazdasgi uni, amelyet a neoliberlis piacgazdasg elvei szerint irnytanak.
Az Uni vezeti azrt szorgalmaztk Magyarorszg belpst, hogy az EU –s cgek knnyebben hozzjussanak a 10 millis magyar piachoz, az olcs magyar munkaerhz s a j minsg magyar termfldhz.
belpsnk elnyei
- vm nlkli export ez EU orszgokban.
- szabad utazs az EU –n bell.
- 7 v utn szabad munkavllals minden EU –s orszgnak.
- plyzatok rvn az EU kasszjbl tmogats szerezhet terletfejlesztsre, kzssgi, kulturlis s krnyezetvdelmi clokra ( a plyzati pnzekhez val hozzjuts nem automatikus: a legrgebbi, legfejlettebb tagorszgok is a szmukra elmletileg rendelkezsre ll plyzati pnzeknek max. 85% -t tudjk megszerezni. Az EU olyan tmkban r ki plyzatokat, amelyek az cljaiknak megfelelnek.).
- elmaradt rgiink fejlesztst az EU a kzs kasszbl tmogatja.
- honosts s illetk kifizetse utn a magyarorszgi diplomk, vgzettsgek elfogadsa az EU –s orszgokban (7 szakma esetben a belpsnktl fogva honosts nlkl elfogadjk a diplomkat s a vgzettsgeket. Ezek a szakmk a kvetkezk: ptsz, csecsemgondoz, poln, fogorvos, ltalnos orvos, szlsz-ngygysz, traumatolgus.).
- a kapcsolattarts knnyebb vlsa a szlovkiai, szlovniai s romniai magyarsggal.
belpsnk htrnyai
- megszntek a vmok az EU –n bellrl hozznk jv termkekre (emiatt Magyarorszg vente 200 millird Ft bevteltl esik el).
- 7 v utn szabad prdv vlik a magyar termfld (a termszetvdelmi terletek is).
- egyenltlen felttelekkel folytatott agrrverseny->magyar termelk tmeges tnkremenetele (magyar gazdk a korbbi EU –s gazdknak juttatott tmogats 25% -t kapjk). A keleti bvts eltti szegnyebb tagorszgok s az jonnan belpk egyenltlen tmogatsa msodrend tagorszgg fokozza le az utbbiakat. (Keleti bvts eltt Spanyolorszg, Portuglia, Grgorszg, rorszg az EU kasszjbl kapott 1 fre szmtva 420-440 € tmogatst. Magyarorszg 2004-2007 kztt ves tlagban 1 fre szmtva kapott 49-50 U tmogatst.)
- nemzeti szuverenits (=nrendelkezs) cskkense (magyar llampolgrokra vonatkoz jogszablyok 70%-t Brsszelben hozzk: az unis jog felett ll a magyar jognak, azt mg rtelmezni sem szabad.
- kapcsolattarts nehezebb vlsa a krptaljai s a vajdasgi magyarokkal.
- nem kvnatos tevkenysgek felersdse EU- s hatrai mentn (veszlyes hulladkok, fegyverek, kbtszerek, emberek csempszete).
- tad eltrlse az EU -s gpjrmvek szmra (vente 100 milli Ft).
- brokrcia nvekedse.
- lelmiszerbiztonsg romlsa (belpsnk eltt jl mkd laboratriumi hlzat volt az lelmiszerbiztonsg garantlsra. A belpst kveten ezt a hlzatot sztvertk, a laboratriumok nagy rszt privatizltk).
- EU –s tagdjunk vente 200 millird Ft.
III. Az emberi tnyez szerepe a gazdasgi letben
- munkaer-knlat: 1998 –ban a Fld munkakpes kor lakossga (15-64 v) 3,7 millird f volt. Ennek 84% -a (3,5 millird f) tartozott a fejld vilg, 600 milli f a fejlett vilg orszgaihoz. A fejlett vilg orszgaiban a munkaer-knlat cskken. Ennek oka a lakossg elregedse. A fejld vilg orszgaiban n a magas termszetes szaporods miatt.
- munkaer-kereslet: a fejlett vilg orszgaiban cskken a modern dinamikus ipargak bevezetse s a kzszfrban trtn leptsek miatt. Fejld vilg orszgaiban a munkaer-kereslet lassan nvekszik, de nem olyan mrtkben, mint ahogyan a lakossg szaporodik -> nvekszik a munkanlklisg. (Fejlett vilg orszgaiban is nvekszik, mert a munkaer kereslet gyorsabban cskken, mint a knlat.)
A munkanlklisg nvekedse a fejlett s fejld vilgban:
- kpzettsg szerepe: a Fld lakosainak tlagos kpzettsgi szintje n. A munkaerpiac jelenleg a magasan kpzett, tbbfle munkakr betltsre alkalmas munkaert ignyli. (A munkanlkliek tbbsge a kpzetlen vagy gyengn kpzett, tbbfle munkakr betltsre alkalmatlan munkaer kzl kerl ki.)
- erklcs szerepe: fleg a munkhoz, munkatrsakhoz val viszony szempontjbl van jelentsge. Pozitv erklcsi normkkal rendelkez aktv keresk segtik a gazdasg fellendlst. (Tvol-Keleti, skandinv orszgok)
- nemzetkzi munkaer-ramls (=migrci): a Fldn a munkaer a fejld vilg orszgaibl ramlik a gazdag orszgokba. (Ezek a hozzjuk trtn beramlst igyekeznek gtolni.)
IV. Megtelt a Fld?
npessgnvekeds a gazdag orszgokban:
- 1980 –as vtized: termszetes szaporods 1,2 % volt.
- 1990 –es vtized: termszetes szaporods 0,7 % volt.
npessgnvekeds az alacsony s kzepes jvedelm orszgokban
- 1980 –as vtized: termszetes szaporods 3 % felett volt.
- 1990 –es vtized: termszetes szaporods 2 % alatt volt.
npessgnvekeds Fldi mretekben
- 1980 –as vtized: termszetes szaporods 2,9 % volt.
- 1990 –es vtized: termszetes szaporods 1,6 % volt.
npessg megoszlsa
A Fld lakossgnak 80% -a fejld vilg orszgaiban l. A fejld vilg rszesedse a Fld npessgbl nni fog.
vrhat jv
Fld lakossga: 6,6 millird f. A demogrfusok 2015 –re 7 millird, 2030 –ra 8 millird ft jsolnak. 2100 –ban 10 millird fvel megll a Fld npessgnek nvekedse a jslatok szerint, ezutn cskkens kvetkezik.
V. A vroslakk szmnak nvekedse, a vroslakk helyzete
A fejlett trsadalmakban a vrosi npessg nvekedse is nagyon lelassult, a nagyvrosok zmt inkbb az elvndorls jellemzi, miutn az ipar is kivonult ezekbl. Egybknt az iparosodott orszgokban mr tartsan magas – 75% felett van – a vrosi npessg.
A npessgnvekedssel prhuzamosan a fejld orszgok vrosi npessge n a leggyorsabban. 1980 –ban az alacsony s kzepes jvedelm orszgok npessgnek 30% -a lt vrosban, jelenleg mr tbb mint 40% -a. A viharos vrosods nagy rszben a legszegnyebb orszgokhoz fzdik. Az j vroslakk – tlnyom rszk n s gyermek – maguk is a vilg legelesettebb rtegt alkotjk. Nagyrszt jvedelem nlkliek s nyomortelepeken lnek, amelyek gyrszeren veszik krl a fejld orszgok nagyvrosait. Indiban millinyian hajlktalanok, s a jrdkon telepednek le. A nyomortelepek laki ltalban hulladkbl, bdoglemezbl sszetkolt viskkban lnek, Afrikban a strak is gyakoriak. Nlklzik a vz- s csatornahlzatot, iskolkat, gyakoriak a jrvnyok, mindennapos a bnzs.
A fejlett orszgok nagyvrosaiban jelents problmkat okoz az ivvz biztostsa, amely gyakran tbb szz km hossz vezetken rkezik, az egyb cl fogyasztsra pedig gyakran az jratiszttott hasznlt vizet alkalmazzk. A leveg minsge is kritikus: gyakran lp fel fstkd, a leveg lommal, szn-monoxiddal, szn-dioxiddal s kn-dioxiddal szennyezett. Egyre nvekv gondot jelent a szennyvz tiszttsa s elvezetse, a szemt leraksa s jrahasznostsa. Az ptkezs terletignye szinte kielgthetetlen, a zldterletek folyamatosan cskkennek.
VI. Vilglelmezsi vlsg - az lelmiszer bsgnek s hinynak egyidej jelenlte
(lelmiszer -bsg, -hiny egyidej jelenlte)
A Fld lakossgnak szksges lelmiszer 125% -t termelik meg, a baj az elosztssal van. (Nagy-Britanniban vente 7 milli tonna lelmiszert dobnak ki, lerakkba kerlnek, ahol metn fejldik bellk). A Fldn naponta 100 ezer ember hal hen (37 ezer gyerek). A Fldn 854 millian heznek, ez a Fld lakossgnak 13% -a. 1700 milli embernek nem jut egszsges ivvz, vente 1 milli ember hal meg a rossz ivvztl (90% gyerek).
VII. A vilglelmezsi vlsg htterben ll tnyezk
A vilg lelmezsi helyzete alapveten a msodik vilghbor utn vltozott meg. A hbor eltt a gyarmatok az svnykincsek mellett jelents mennyisg lelmiszert, lvezeti cikket szlltottak az anyaorszgokba. A hbor utn a politikailag fggetlenn vlt fejld orszgok a szksges lelmiszer nagy rszt a fejlett ipari llamokbl importltk. Ennek htterben a fejlett s a fejld orszgok eltr demogrfiai jellemzi, eltr mezgazdasgi termelse s ltalban vve eltr ltalnos gazdasgi fejlettsgi sznvonala ll.
A msodik vilghbor utn a fejlett ipari orszgokban a mezgazdasgi termels jelentsen bvlt. A korszer nagyzemi mezgazdasgi termels s a jelents llami tmogats rvn a mezgazdasgi munka termelkenysge, a termstlagok s termelsmennyisgek hatalmas mrtkben emelkedtek az 1970 –es vekig. A ,,vilggazdasgi aranykor” elmltval a mezgazdasgi termels mr csak kisebb mrtkben nvekedett. St, a fejlett orszgok lakossgnak stagnl, illetve cskken szma s a mezgazdasgi cikkek irnti kereslet lanyhulsa tovbb fkezte a mezgazdasgi termels bvlsnek temt. Ennek ellenre napjainkra a fejlett ipari orszgok tbbsgben szinte mr llandsult a mezgazdasgi tltermels, s hatalmas eladatlan rukszletek halmozdtak fel. Jelenleg a vilg mobilizlhat gabonatartalkainak 40% -a az USA –ban s Kanadban sszpontosul.
Mi jellemzi a fejld orszgok mezgazdasgt? Az alacsony jvedelm orszgok tbbsgben a mezgazdasg a legfontosabb gazdasgi g. gy e szektorra hrul az iparosts alapjt jelent felhalmozs, valamint a nemzetgazdasgi bevtelek tlnyom rszt ad export biztostsa. E kt alapvet feladat mellett a mezgazdasgnak mg biztostani kellene az vi tlagban kzel 2% -kal nvekv lakossg tpllkozst, minimlisan az eddigi sznvonalon, st tpllkozsi sznvonal javtsa is fontos lenne.
A fejld orszgok gazdasgi s trsadalmi struktrja dulis jelleg. A mezgazdasg feloszthat a vilgpiacra termel modern szektorra s a hagyomnyos, tradicionlis szektorra. A tradicionlis mezgazdasg(konkrtan pldul a talajvlt gazdlkods, rasztsos rizstermeszts, nomd psztorkods) vizsglata a fejld orszgok lelmezsi helyzetnek elemzsben kulcsfontossg tnyez, mivel e szektor feladata lnyegben a bels lelmiszer-ellts biztostsa. A modern szektor a legjobb minsg fldterleteket s a munkaer nagy rszt elvonja a tradicionlis mezgazdasgtl, gy az sokkal rosszabb felttelek mellett, sokkal kevesebb munkaervel knytelen az egyre nvekv szm npessg lelmiszerszksglett ellltani.
A fejld orszgok lelmezsi helyzetnek alakulsban a mezgazdasgi termels mellett a npessg nvekedse a msik meghatroz tnyez. A fejld orszgok tbbsgre a jellemz tlnpesedst vagy ,,npessgbenyomst” a hallozsi rtnak a vltozatlanul magas szletsi rta mellett bekvetkez sllyedse okozza. A hallozsi rta cskkense a modern szektor ltal megteremtett, viszonylagosan kedvezbb egszsggyi ellts eredmnye. Mg a szletsi rta vltozatlanul magas szintjnek meghatrozi a tradicionlis szektorhoz ktd si trsadalmi s erklcsi szoksok.
A kztudatban a fejld orszgok lelmezsi vlsgt leegyszerstik arra a tendencira, hogy az lelmiszer-termels nvekedsi teme nem tart lpst a lakossg nvekedsi rtjval. Azonban szzadunk vgn sokkal kzelebb jrunk a valsghoz, ha az lelmezsi vlsg okaknt az lelmiszerek termelsnek s keresletnek egymstl val elszakadst jelljk meg. Az lelmiszerek irnti kereslet nvekedsnek kt sszetevje van: a lakossg szmnak a nvekedse s a jvedelmek emelkedse. A jvedelmek alakulsa igen fontos tnyez, mivel az lelmiszerek vilgpiacn ugyan bsges a knlat, de a legelmaradottabb fejld orszgoknak egyszeren nincsen pnzk arra, hogy ezt megvegyk. St, az egyes fejld llamokon bell az egyes trsadalmi rtegek lelmezsi helyzete anyagi lehetsgeik fggvnyben alakul. Vagyis nem egyszeren a npessg abszolt szmrl, hanem sokkal inkbb a fizetkpes keresletrl van sz. Mindez azt is jelenti, hogy a vilgmret piacgazdasg pontosan azoknak a legrosszabb szocilis helyzetben lv embereknek nem kpes elegend lelmiszert nyjtani, akik erre rszorulnnak.
VIII. Az egy fre es lelmiszerfogyaszts mennyisge s minsge
A npessg tpllkozsi sznvonalnak jellemzsre az egy fre jut napi lelmiszer-fogyaszts energiatartalmnak mutatjt, a kjoule/f/nap rtkeket hasznljuk. A vilg egszre jellemz egy fre esnapi tpllkfogyaszts mutatjt az 1990 –es vtizedben
11 000-11 500 kjoule –nak felelt meg. De mit is jelent ez az adat? A FAO, az orvosi lettani kutatsok eredmnyeihez igazodva, a kjoule/f/nap rtkek alapjn az orszgokat hrom csoportba osztja: az alacsony, a kielgt s a j lelmezsi sznvonalnak megfelel kategrikba. Az ,,lelmezsi sznvonal” fogalma azonban nem szkthet le kizrlag az elfogyasztott lelmiszer mennyisgre. Nagyon fontos az is, hogy az emberek milyen lelmiszereket fogyasztanak. Vagyis az emberek szervezetk energiaszksglett milyen mrtkben fedezik sznhidrtokbl s fehrjkbl, illetve hozzjutnak –e az emberi szervezet mkdshez elengedhetetlen vitaminokhoz. A fehrje s klnsen az llati eredet fehrje igen fontos lettani szerepe indokolja, hogy a kjoule/f/nap rtkek mellett a fehrjefogyaszts mutati is rendszeresen megtallhatak a nemzetkzi sszehasonlt vizsglatokban. Optimlisnak az tekinthet, ha az emberek ltal elfogyasztott sszes tpllk mennyisgnek 12-15% -a szrmazik fehrjbl, s mg ennek kzel fele llati eredet fehrjbl.
Az alacsony lelmezsi sznvonal llamok kzel 2/3 –a az afrikai kontinensen tallhat. Nem vletlenl nevezik Afrikt az ,,hsg kontinensnek”. Az 1990 –es vekben az aszly s sskajrs sjtotta Szomliban volt a legalacsonyabb az emberek lelmiszer-fogyasztsa. hezik a lakossg Etipiban, Libriban, Mozambikban, a Kzp-afrikai Kztrsasgban, Sierra Leonban, Ruandban, Malawiban s Angolban. Latin-Amerikban Haitiban, a fldrsz legalacsonyabb jvedelm orszgban a legkritikusabb az lelmezsi sznvonal. Az zsiai kontinensen a polgrhbor ll az lelmiszerhiny htterben Afganisztnban s Irakban, ugyanakkor a dl-zsiai orszgok mr vtizedek ta az alacsony lelmezsi sznvonal kategriba sorolhatk.
A kielgt s a j lelmezsi sznvonallal rendelkez orszgok esetben levonhatjuk a kvetkeztetst, hogy a kjoule/f/nap s klnsen a fehrjefogyaszts egy fre es napi rtkei szoros sszefggsben vannak az ltalnos gazdasgi fejlettsggel. De termszetesen a javul gazdasgi s szocilis helyzet csak bizonyos ideltoldssal jelentkezik a tpllkozsi mutatkban.
IX. A globlis felmelegeds
Fldnk lgkre – a benne jelen lev bizonyos gzok rvn – biztostja a fldi lethez szksges feltteleket. ezek segtsgvel ,,veghztett” von a fldfelszn fl, egyrszt megakadlyozza, hogy kihljn, msrszt egyenslyban tartja felmelegedst is. Az ipari forradalom kibontakozsa ta az emberisg tevkenysge nyomn (az erdtakar kiirtsa, a fa elgetse, a szerves anyagokbl keletkezett ft- s hajtanyagok hasznlata) nvekv mennyisg hmegtart gz (szn-monoxid, szn-dioxid, kn-dioxid, metn) jut az atmoszfrba.
A npessg nvekedsvel prhuzamosan – klnsen olyan nagy kpessg orszgokban, mint Kna s India – fokozdik a sznbl nyert energia termelse.
A nvekv lgkri gzok, fleg a nvekv szn-dioxid-mennyisg fokozza a fldfelsznrl kisugrz h elnyelst s visszasugrzst, a Fld fl borul, ,,veghz” –ban egyre n a meleg. A felmelegeds elolvasztja a sarkvidki jgtakarkat, ezzel megemeli a vilgcenok szintjt. mdostja a szlrendszerek, a tengerramlsok mozgst, a fldi csapadkeloszlst. A tengerszint krli szinteken fekv sksgokat vrhatan elntik a tengerek. Krdsess vlik a hollandiai polderek gtjainak megvdse, Bangladesben pedig a gyakran elnttt sksg tengerbll alakulhat, de szerte a vilgon vz al kerlhetnek az alacsony partok, folytorkolatok.
Az egsz fldfelszn hmrsklete felmelegszik, gyakoribbak s slyosabbak lesznek a szrazsgok, egyre nagyobb terleteken puszttanak, drmaian megvltozik a Fld ghajlata, szklnek az lelmiszer-termels lehetsgei.
Bizonyos hajtgzok, htanyagok (freongz) hatsra idszakosan elvkonyodik a fels lgkr zonrtege, amely az ultraibolya sugaraktl vdi a fldi letet. Ha az zonpajzs szrkpessge nem elg hatkony, n a brrk s a szemhlyog kifejldsnek veszlye.
X. Az erdk pusztulsa
Az veghzhatst a szntzels cskkentse mellett az erds felsznek regenerldsval lehetne a leghatkonyabban mrskelni. m napjainkban az erdsgek is gyorsan pusztulnak, a fotoszintzis keretben ltaluk felhasznlt szn-dioxid-mennyisg cskken. Jelenleg a Fld felsznnek 26% -t fedi erdtakar ez alig tbb az eredeti erds felsznek 1/3 –nl.
A hvs mrskelt v fleg tlevel a Fld erds felsznnek egyharmadt kpezi. Mg sok helytt rintetlen, de gyors temben fokozdik kitermelse. szak-Amerika s Eurpa erdsgei vtizedek ta a savas esk puszttstl szenvednek. A hatalmas gyrtelepek, az ermvek s a gpkocsik sok millis tmege vente tbb mint egymilli tonna knt s nitrognt bocstanak ki a levegbe, ezek csapadk kzvettsvel a nvnyeket, a vizeket s a talajt egyarnt krostjk.
A meleg mrskelt v erdit a tbb ezer ves emberi beavatkozs majdnem teljesen kipuszttotta Eurpa s a Kzel-Kelet terletn, s jcskn megtizedelte zsiban s az jvilgban. A Fld erdllomnynak csupn 18% -t talljuk itt.
A Fld erdllomnynak mintegy fele a trpusi vezetben helyezkedik el. Itt a legmagasabb az eredeti erdtakar arnya, de 1960 ta terlete mintegy 20% -kal zsugorodott (vi 17-20 milli hektrral), a leggyorsabban zsiban. Ennek mr nem csak helyi kvetkezmnyei vannak, kros hatst gyakorol a Fld szn-dioxid-hztartsra is.
XI. A tengerek szennyezse
Nhny vtizeddel ezeltt a tengerek egyttest a Fld egyetlen olyan termszeti s gazdasgi ternek tekintettk, amely llandan gondoskodni kpes a maga megjtsrl, teljes regenerldsrl. Mra viszont rendkvli mreteket lttt a vilgtenger szennyezse. Klnsen a beltengerekben s a parti znkban tmegesen halmozdott fel a nitrogn s a foszfor, mrtktelenl felgyorsult az algk szaporodsa, nitrognhiny lpett fel, ez a halak, madarak s a tengeri emlsk pusztulst vltotta ki. A klnbz nehzfmek s ezek szerves anyagokkal elkotott vegyletei a tengeri tpllklncba kerltek, a halfogyaszts rvn pedig az emberek egszsgre is veszlyesekk vltak.- A vilg nagy halszterleteinek zme ppen a legszennyezettebb tengerrszeken sszpontosul.
A tengeri krnyezetet terhel anyagok -e a szrazfldn vgzett emberi tevkenysgek termke. A szennyezs 1/5 –rt a tengerhajzs felels az zemanyag s klnfle hulladkok elszrsa, tovbb a kolajat vagy vegyi anyagokat szllt hajk balesete rvn. A legnagyobb veszlyt nem a ltvnyos hajkatasztrfk jelentik. A tengerbe ml kolaj tetemes krokat okoz ugyan, de a tengerek regenerldkpessge hosszabb-rvidebb id alatt meg tud kzdeni vele. Az igazi s nagyobb veszly a kzel hatmillirdos emberisg fell fenyeget. A tiszttatlan ipari s hztartsi szennyvz, a mezgazdasgi terletekrl lemosd mtrgyk a folyk s a leveg kzvettsvel jutnak a tengerekbe. |